aaaaaaaaaaaa14. vzporednice med slovensko in hrvaško etnologijo - Znanstveno-strokovni posvet Etnologija in vas 21. stoletja: tradicionalno, ogroženo, ustvarjalno

14. vzporednice med slovensko in hrvaško etnologijo - Znanstveno-strokovni posvet Etnologija in vas 21. stoletja: tradicionalno, ogroženo, ustvarjalno

Nazaj

sobota, 1. oktober 2016torek, 4. oktober 2016, .00

Vstopnina: 0.00

14. vzporednice med slovensko in hrvaško etnologijo

Znanstveno-strokovni posvet Etnologija in vas 21. stoletja: tradicionalno, ogroženo, ustvarjalno

Hotel Lug, Baranja, Hrvaška, od 1. do 4. oktobra 2016


Organizacijski odbor: dr. Klementina Batina, dr. Jasna Fakin Bajec, dr. Tihana Petrović Leš, dr. Saša Poljak Istenič, Anja Serec Hodžar, dr. Žarko Španiček, Ana Wild


Nastali gospodarski, kulturni in okoljski problemi ter novi razvojni izzivi zahtevajo tudi samorefleksijo vloge etnološkega raziskovanja klasičnih etnoloških tem in razmislek o uporabi etnoloških podatkov, dognanj, metod in teoretskih pogledov za spoznavanje in izboljšanje kakovosti življenja. Letošnje Vzporednice med slovensko in hrvaško etnologijo smo zato posvetili vlogi etnologije pri razumevanju razvojnih izzivov podeželja, ki jih ustvarjajo globalne in lokalne spremembe. Podeželje 21. stoletja še zdaleč ni območje, kjer so zasidrane zgolj tradicionalne vrednote, kmečke in obrtniške gospodarske dejavnosti ter za katerega so značilni demografski problemi, staranje prebivalstva in nizka podjetniška aktivnost, temveč je tudi prostor z močnim socialnim kapitalom in raznolikimi vsebinami za uravnotežen razvoj zelenega gospodarstva, turizma, eko-izdelkov in drugih družbenih inovacij. Sledeč evropskim in nacionalnim razvojnim strategijam so izzivi podeželja predvsem razvoj mikro podjetništva in ustvarjanje novih delovnih mest, intenzivnejše vključevanje mladih, žensk in drugih ranljivih skupin, ohranjanje naravnih vrednot, varovanje raznovrstne kulturne dediščine in uporaba tradicije za različna doživetja, spodbujanje lokalnih partnerstev, samooskrba ter prenos znanja in inovacij od raziskovalne sfere do končnih uporabnikov. Sodobni razvojni izzivi, povezani z neoliberalno logiko in tržnim sistemom, lahko postanejo tudi past, ki poglablja neenakost med podeželjem in mestom, podeželani in meščani, spoloma, ljudmi z različnimi izobrazbenimi ravnmi in izkušnjami. Zato so ključna tudi vprašanja, kako naj etnolog pripomore k uravnoteženemu razvoju podeželskih skupnosti, kjer ne bo prihajalo do negiranja človeških znanj, izkušenj, potreb in želja, in kako lokalno prebivalstvo ozaveščati o prednostih in pasteh razvoja podeželja, katerega namen je izboljšanje kakovost življenja in dobro počutje ljudi.


Program:
SOBOTA Petek, 1. 10. 2016
Prihod in namestitev v hotelu Lug, Baranja
12h-19h: baranjska dediščina - ekskurzija (predvideno kosilo)
20h: druženje in predstavitev Zbornika 13. vzporednic med slovensko in hrvaško etnologijo: Srednjeevropsko povezovanje etnologov in kulturnih antropologov kot izziv sodobnega časa (Dolenjske Toplice, 2014) ter najnovejših izdaj Slovenskega etnološkega društva in Hrvaškega etnološkega društva.
20.30: večerja

NEDELJA Sobota, 2. 10. 2016
8h-9h: registracija
9h-9.30: pozdravni govori
9.30-13.30: posvet
13.30-14.30: kosilo
14.30-19h: posvet
20h: večerja

PONEDELJEK nedelja, 3. 10. 2016
9.30-13.30: posvet
13.30-14.30: kosilo
15h-20h: strokovno vodstvo po Osijeku (Tvrđa, Muzej Slavonije in Gornji grad,  mlin na Dravi)
20.30: večerja

TOREK Ponedeljek, 4. 10. 2016
9h-10h: zajtrk, odhod

Za informacije nam pišite na info@sed-drustvo.si
 

Uradni podatki

Kontakt

Slovensko etnološko društvo

Modri

Cert ID: 0028/00040

DominoCert Certifikat digitalne odličnosti
Slovensko etnološko društvo
Matična številka: 5183723000