Strokovna ekskurzija v Novo Gorico, Benečijo, na Liško in Kambreško

ponedeljek, 15. september 2008nedelja, 21. september 2008, .00

20. september 2008

7.00
zbor pred SEM, odhod ob 7.15!

9.00
prihod v Novo Gorico, kjer nas bo na železniški postaji pričakal etnolog Andrej Malnič, direktor Goriškega muzeja.

9.00--10.30
ogled Muzeja na meji (Vrtojba) in vodenje po zbirki (Andrej Malnič)

10.30
nadaljevanje poti proti Špietru (S. Pietro al Natisone)

11.15
obisk dvojezične šole v Špietru. Predstavila nam jo bo ravnateljica, prof. Živa Gruden, slavistka in etnologinja. Predviden je pogovor z njo in krajši postanek.

V Špietru se nam bo pridružila tudi Marina Cernetig, sodelavka Kulturnega društva Ivan Trinko in Inštituta za slovensko kulturo v Špietru, ki nas bo seznanila z delom obeh ustanov.

12.00
nadaljevanje vožnje proti Štupci (Stupizza), kjer nas bo pričakal gospod Giovanni Coren, poznavalec beneške kulturne dediščine in nam predstavil bližnjo zapuščeno vas Predrobac. Po ogledu vasi se prek Špietra, Podutane (S. Leonardo), Jesičja (Iesizza) odpeljemo do vasi Duge (Dughe).

13.30
kosilo v gostišču Agriturismo "La casa delle rondini", ki se ukvarja s kmečkim turizmom in kjer pripravljajo značilne domače jedi

15.00
odhod iz gostišča in nadaljevanje vožnje po grebenski cesti čez Gorenj in Dolenj Tarbij (Tribil di Sopra, di Sotto) in prek Obuorč (Oborza) v dolino Idrije, prehod na slovensko stran pri Britofu. Če bo čas, si bomo ogledali cerkvico sv. Kancijana

16.00
Melinki (Liško); ogled etnološko–rezbarske zbirke Franca Jerončiča

17.00
nadaljevanje poti do Kambreškega; ogled etnološke zbirke in zbirke predmetov iz 1. svetovne vojne v Lukčevi hiši, ki jo bosta predstavila Jožica Strgar in Ivan Cotič

18.30
povratek v Ljubljano prek Kanala in Nove Gorice

Prihod v Ljubljano okoli 22. ure, če vmes ne bo nepredvidenih postankov!

Cena ekskurzije je 50,00 EUR. Prijave z vplačilom stroškov ekskurzije na TR SED SI56 0208 3001 6028 646 sprejemamo do 17. 9. 2008.

V ceno so vključeni stroški prevoza in kosila, ni pa vštet prostovoljni prispevek za ogled zbirke Franca Jerončiča ter muzeja in zbirke v Lukčevi hiši.

Vljudno vabljeni!