aaaaaaaaaStrokovna ekskurzija na Veliko planino

Strokovna ekskurzija na Veliko planino

četrtek, 19. junij 2008sobota, 21. junij 2008, .00

V soboto, 21. junija 2008, vas vabimo na strokovno ekskurzijo na Veliko planino. Ekskurzija je posvečena spominu na pokojnega dr. Toneta Cevca, ki je svoje strokovno in znanstveno delo snoval prav z raziskovanjem planin, načina življenja pastirjev in planšarjev.

Območje Velike planine je eno izmed območij, kjer je dr. Tonetu Cevcu uspelo združiti arheološke raziskave z etnološkimi.

Na tem območju so danes spomeniško zavarovane tri planine: Gojška, Mala in Velika planina z vidika arheologije, etnologije, krajinske arhitekture in varstva narave. Velika planina sodi med tista območja Slovenije, kjer je predviden regijski park.

Na ekskurziji bomo prehodili Cevčevo pot od parkirišča pod Ušivcem proti Gojški planini, od tam pa proti Mali in Veliki planini. Na Veliki planini je predvidena tudi pastirska malica.

zbirno mesto

Kamnik: bencinska črpalka Petrol ob kamniški obvoznici iz smeri

Ljubljana--Mengeš--Kamnik

Udeleženci, ki  se pripeljete iz Štajerske iz smeri Gornji Grad--Črnivec, v  Podlomu zavijte desno proti Kališu ali pa direktno iz Luč na Podvolovljek na zbirno mesto pri gostišču Kranjski Rak.

Predviden čas zbora vseh udeležencev pri Kranjskem Raku je med 9.00 in 9.30. Pot nadaljujemo do parkirišča pod Ušivcem, kjer pustimo avtomobile.

Po poti bo vodila Sinja Zemljič Golob v sodelovanju s Francetom Steletom in z vsemi vami, ki ste spremljali delo dr. Toneta Cevca.

odhod s parkirišča pod Ušivcem

Markirana pot vodi skoz gozd in se rahlo vzpenja do ceste. Pot nadaljujemo po cesti mimo smerokaza za Stovniško planino proti Gojški planini.

Gojška planina

Nadaljevanje poti  po Gojški planini, kjer se pot začne vzpenjati proti Mali planini.

13.00--14.00

prihod na Veliko planino

Ogled Velike planine, na kateri stoji »Preskarjova« bajta, ki je od leta 2005 kulturni spomenik lokalnega pomena.

bajta pri Gradišekovih

pastirska »malca« (cena 5.00 EUR), nato povratek v dolino