Rajža v Kostanjevico na Krki in v Krško

ponedeljek, 8. april 2013sobota, 20. april 2013, .00

Vabilo na strokovno ekskurzijo Varovanje in prenova kulturne dediščine v starih mestnih jedrih

Na strokovni ekskurziji v soboto, 20. aprila 2013, bomo spoznavali kulturno dediščino, umeščeno v stari mestni jedri statistične regije Spodnje Posavje. Kostanjevica na Krki in Krško sta mesti, ki sta bili skozi drugo polovico 20. stoletja tudi upravno tesno povezani, v zgodovini pa sta »prehodili« vsak svojo pot. Kostanjevica na Krki je od zelo obetavnih začetkov v 13. stoletju, ko je dobila mestne pravice, stagnirala in v 20. stoletje vstopila kot majhno mestno jedro, ki pa je s številnimi akcijami v zadnjih 50 letih dalo močan pečat slovenskemu kulturnemu prostoru. V mislih imamo gledališko dejavnost z Dolenjskim kulturnim festivalom ter cel spekter umetnostnih projektov od Gorjupove galerije, Lamutovega likovnega salona in Forme vive do ustanovitve Galerije Božidar Jakac. Ta je s svojimi stalnimi razstavami umeščena v prostorih nekdanjega cistercijanskega samostana Fons Beate Mariae – objekta, ki je bil skozi prenovo deležen izjemno obsežnih rekonstrukcijskih posegov. Krško pa je primer mesta, ki je uspelo zadržati in v 20. stoletju celo razširiti svojo upravno vlogo v prostoru. S prenovami posameznih objektov v jedru mesta pa v zadnjih letih dobiva veliko privlačnejšo podobo, kot smo je bili domačini vajeni v zadnjih desetletjih. Mestni muzej Krško s svojimi programi vnaša v jedro tudi bogat kulturni utrip, v bodoče pa se mu bo, če bo oživljanje uspešno, gotovo pridružila tudi pred kratkim odprta Mencingerjeva hiša.

Program:
7.30: Zbor pred Slovenskim etnografskim muzejem (Metelkova 2, Ljubljana)
7.45: Odhod proti Kostanjevici na Krki
9.00: prihod v Kostanjevico na Krki
Kava, čaj in prigrizek v Galeriji Božidar Jakac
9.30 - 11.00: ogled nekdanjega cistercijanskega samostana in dela likovnih zbirk Galerije
Božidar Jakac
11.00 - 12.00: sprehod skozi staro mestno jedro Kostanjevice na Krki
12.00 - 13.30: kratka predstavitev tiskanih edicij Slovenskega etnološkega društva v letu 2012 in nato pogovor o pristopih k prenovi in oživljanju kulturne dediščine (primera sta prenova nekdanjega samostana Fons Beatae Mariae in posegi v staro mestno jedro Kostanjevice na Krki)
14.00 - 15.30: kosilo v Gostilni Žolnir
16.00: ogled starega mestnega jedra Krškega z Valvasorjevim kompleksom v katerem deluje Mestni muzej Krško in pred kratkim odprto Mencingerjevo hišo (strokovno vodstvo Alenka Černelič Krošelj)
19.00: povratek v Ljubljano

Strokovno vodstvo: dr. Helena Rožman (Galerija Božidar Jakac, Kostanjevica na Krki), Alenka Černelič Krošelj (Mestni muzej Krško)

Cena ekskurzije s prevozom in kosilom je 30,00 € za člane SED, za nečlane pa 35.00 € (pijačo plača vsak sam). Ob prijavi sporočite, katero kosilo ste si izbrali!

Kotizacijo plačajte na TRR SED (SI56 0208 3001 6028 646 - reference 00 900).
Cena je preračunana za 20 oseb
Če bo manj prijav, se bomo ekskurzije udeležili z lastnim prevozom!

Prijave sprejemamo na naslov: zora.slivnik@gmail.com, do četrtka, 18. 04. 2013
ali na info@sed-drustvo.si (Ana Bezek 031 714 405).

Vse informacije so dostopne tudi na spletni strani SED: www.sed-drustvo.si

Vljudno vabljeni!