Posvet Zamejske zbirke - izzivi, možnosti in priložnosti
16. oktober 2021, Bela Peč, Italija
Slovensko etnološko društvo se v okviru mednarodnih dejavnosti Delovne skupine za Slovence zunaj meja Republike Slovenije in Delovne skupine za ljubitelje etnologije aktivno vključuje v ohranjanje kulturne dediščine Slovencev v zamejstvu in jim nudi strokovno podporo pri njihovem prizadevanju za razvijanje dejavnosti, ki podpirajo njihovo kulturno identiteto.
Datoteke
V ta segment sodi tudi sodelovanje Slovenskega etnološkega društva pri ureditvi zbirke družine Jelen v naselju Bela Peč v Italiji. T. i. Jalnova domačija, ki obsega manjši hotel za letoviščarje, kantino s prenočišči, nekaj gospodarskih poslopij, kozolec in nekdanjo žago, je namreč po uvedbi Rapalske meje v dvajsetih letih 20. stol. ostala na italijanski strani in je do danes na račun težje dostopnosti in geografske odmaknjenosti, ostala praktično nespremenjena.
Slovensko etnološko društvo je 12. maja 2019 na domačiji Jalen že organiziralo posvet o ohranjanju kulturne dediščine Slovencev v Italiji. Pretresali smo možnosti vključitve urejanja in prepoznavnosti etnografske zbirke družine Jelen v širši kulturnodediščinski okoliš skupnosti (tako na italijanski kot slovenski strani meje), soočili mnenja o tem, kako ustrezno vrednotiti zasebne etnografske zbirke za ohranjanje dediščine etničnih manjšin in razvoj kulturnega turizma, ter vzpostavili povezave med akterji, ki bi v naslednjih letih ustrezno uredili zbirko na Jalnovi domačiji, jo pripravili za ogled obiskovalcev in jo umestili na turistični zemljevid območja.
Načrte, da bi z delom nadaljevali v letu 2020 in v sodelovanju z Oddelkom za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani izvedli študentske terenske vaje, smo morali zaradi epidemije Covid-19 preložiti. 16. oktobra 2021 se bomo predstavniki izobraževalnih, znanstvenih in strokovnih inštitucij ter lokalnih skupnosti ponovno, v še večjem obsegu, srečali na posvetu na Jalnovi domačiji. Posvet bo namenjen predstavitvi naših dosedanjih izkušenj z vrednotenjem, urejanjem, promocijo itd. zamejskih in manjšinskih zbirk in načrtovanju našega dela v naslednjih letih, ko bomo zbirko ustrezno uredili, jo pripravili za ogled obiskovalcev in jo umestili v turistična prizadevanja območja.
Anja Moric,
vodja Delovne skupine SED za Slovence izven meja RS
Program
10.00
prihod
10.30
pozdravni nagovori
10.40-11.55 Igor Jelen
Ureditev etnološke zbirke na Jalnovi domačiji
Mojca Ravnik
Od prvih stikov z Jalnovimi v Beli Peči do sodelovanja v projektu Zborzbirk
Špela Ledinek Lozej
Med zbirkami predmetov in pokrajinskim pripovednim muzejem: Snovnost, tvornost in dediščina v manjšinskem okolju
Carmen Kenda Jež, Rudi Bartaloth, Nataša Gliha Komac
Kako na teren? Izkušnje iz raziskav oblačilnega izrazja v Kanalski dolini
Luciano Lister
Prizadevanja Združenja Don Mario Cernet za vrednotenje slovenske kulture v Kanalski dolini
11.55
odmor za kavo
12.10-13.25
Polona Sketelj
Izzivi, možnosti in priložnosti zbirk slovencev v sosednjih državah ob upoštevanju preteklih sodelovanj v okviru izvajanja javne službe in matičnosti
Irena Lačen Benedičič
Etnološke zbirke Gornjesavskega muzeja Jesenice
Tanja Roženbergar
Slovenski etnografski muzej v mreži strokovnih povezovanj s Slovenci v sosednjih deželah
Anja Moric
Manjšinska dediščina – priložnost za spoznavanje večkulturnosti
Marko Smole
Etnološka zbirka Palčava šiša iz Plešc na Hrvaškem in njene povezovalne dejavnosti v obmejnem prostoru doline zgornje Kolpe in Čabranke ter okolici
13.25
prigrizek na italjanski način
14.00
Sprehod po domačiji in Rateški / Belopeški planoti, ogled morebitne muzejske poti
15.30
zaključni pogovor
16.00
zaključek